Světy jedné Goldivlásky

...na jakých to maličkostech závisí štěstí!

Autoři

Mario Czernay


Mario Czernay   *1973
Nedávno jsem Mária nazvala svým největším internetovým překvapením, což je možná maličko zvláštní titul, ale nebojte se, nenechám jeho význam bez vysvětlení. Díky tomuto člověku jsem se totiž přesvědčila, že první dojem bývá velmi nespolehlivým měřítkem, obzvlášť musí-li se prodrat přes monitory, html kódy a dráty i bezdráty.

Nahrubo načmrkaný obrázek, který jsem si o něm vytvořila při našem prvním setkání na serveru LiTerra.cz, Mário od té doby nesčetněkrát přetvořil, především (ale nejen) prostřednictvím svých básní a povídek. Z původního nákresku se stal zajímavý obraz v příjemných barvách a já si velmi vážím toho, že vám z jeho proměnlivé plochy mohu předložit několik výřezů.Z Máriovy tvorby jsem vybrala několik básní i povídek, které mne oslovily, pobavily nebo mi přirostly k srdci z jakéhokoli jiného důvodu.


Úvodem vás nechám zmoknout a zase oschnout v jeho snové básni Návrat do iluze.

Dilema strýce Otty je jednou ze čtyř částí cyklu Podivuhodné příběhy Otty a jeho synovce Mária a zároveň úplně první povídkou, kterou jsem od autora četla.


Dále chci čerpat spíše z novějších básní:

Na sklonku jara 2008 - báseň o tichu, která mě na pár vteřin po přečtení uzavřela chladného prostoru a donutila mě oněmět...

Zvláštní báseň z roztodivného světa - Výroční zpráva z exilu: Dotýkáme se cthulhu

Báseň o odcházení - Z nepřítomnosti

Báseň působivým závěrem (nejen) - Donnův byt


Mnoho Máriových básní nejen z roku 2008 můžete shlédnout v tomto videu...

 
Světy jedné Goldivlásky © Goldilocks 2008